Ertesi Gün Hapı Fiyatları Ertesi Gün Hap Fiyatı

Bu yazımızda ertesi gün hapı güncel fiyatı ve ertesi gün hapı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ertesi gün hapı, bir tür acil doğum kontrolüdür. Acil kontrasepsiyon, korunmasız cinsel ilişkiye giren veya doğum kontrol yöntemi başarısız olan kadınlar için hamileliği önlemek için kullanılır. Ertesi gün hapı, birincil doğum kontrol yöntemi olarak değil yalnızca yedek doğum kontrolü amaçlıdır.  Doğumdan sonraki haplar korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz, doğum kontrol hapı kullanmadığınızdan, doğum kontrol hapını kaçırdığınızdan, cinsel saldırıya uğradığınız veya doğum kontrol yönteminiz başarısız olduğu için hamileliği önlemeye yardımcı olabilir.

Sabah sonrasındaki haplar gelişmiş bir hamileliği sonlandırmaz. Ertesi gün hapları, öncelikle yumurtlamayı geciktirerek veya önleyerek çalışırlar.

Ertesi gün hapının, RU-486 veya kürtaj hapı olarak da bilinen mifepriston (Mifeprex) ile aynı olmadığını unutmayın. Bu ilaç, döllenmiş yumurtanın uterus duvarına bağlandığı ve gelişmeye başladığı yerleşik bir gebeliği sonlandırır.

Ertesi Gün Hapı Kullanmanın Riskleri

Acil kontrasepsiyon korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önlemede etkili bir seçenektir, ancak diğer kontrasepsiyon yöntemleri kadar etkili değildir ve rutin kullanım için önerilmez. Ayrıca, ertesi gün hapı doğru kullanımda bile başarısız olabilir ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz. Ertesi gün hapı herkes için uygun değildir. Eğer bir gün sonra hap almayın eğer:

 • Ertesi gün hapının herhangi bir bileşenine alerjiniz varsa
 • Ertesi gün hapının etkinliğini azaltabilecek bazı ilaçlar alıyorsanız
 • Aşırı kilolu veya obezseniz, ertesi gün hapının, fazla kilolu olmayan kadınlar için olduğu gibi hamileliği önlemede etkili olmayacağına dair bazı şüpheler bulunmaktadır.
 • Ayrıca, ulipristal kullanmadan önce hamile olmadığınızdan emin olun. Ulipristal’in gelişmekte olan bir bebek üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Emziriyorsanız, ülipristal önerilmez.

Genellikle birkaç gün süren ertesi gün hapının yan etkileri şunları içerebilir:

 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Adetler arası kanama veya daha ağır adet kanaması
 • Alt karın ağrısı veya krampları

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Maksimum verimlilik için, acil kontrasepsiyon korunmasız cinsel ilişkiden sonra ve en geç 120 saat içinde başlatılmalıdır. Adet döngüsü sırasında acil kontraseptif haplarını istediğiniz zaman alabilirsiniz.

Ertesi gün hapını kullanmak için:

Ertesi gün hapının talimatlarını takip edin. Ertesi gün tek adım kullanıyorsanız, korunmasız cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede ve 72 saatten az bir Ertesi Gün Tek Adım hapı alın. Ertesi gün hapını aldıktan sonra iki saat içinde kusarsanız, başka bir doz almanız gerekip gerekmediğini sağlık uzmanınıza sorun.

Başka bir doğum kontrol yöntemi başlatana kadar seks yapmayın. Ertesi gün hapı, hamileliğe karşı uzun süreli koruma sağlamaz. Ertesi gün hapını aldıktan sonraki günlerde ve haftalarda korunmasız cinsel ilişkiye giriyorsanız, hamile kalma riskiniz vardır. Doğum kontrolünü kullanmaya başladığınızdan veya kullanmaya devam ettiğinizden emin olun.

Ertesi gün hapının kullanılması, adet sürenizi bir haftaya kadar geciktirebilir. Ertesi gün hapı aldıktan sonraki üç ila dört hafta içinde döneminiz gecikirse, bir hamilelik testi yapmanız gerekebilir.

Normalde, sabah hapını kullandıktan sonra doktorunuzla görüşmeniz gerekmez. Bununla birlikte, bir haftadan uzun süren kanama veya lekelenme varsa veya ertesi gün hapı aldıktan üç-beş hafta sonra ciddi alt karın ağrısı gelişirse, doktorunuzla mutlaka iletişime geçin. Bunlar bir düşüklüğü veya döllenmiş yumurtanın uterus dışına, genellikle bir fallop tüpünde ektopik gebelik geliştiğini gösterebilir.

Ertesi gün Hapı, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Piyasada birçok ertesi gün hapı bulunmaktadır ancak bünyenize uygun olan ertesi gün hapına doktorunuzla karar vermeniz en iyisidir.  Piyasada ertesi gün hapı olarak satılan birçok marka bulunmakta ve değişiklik göstermektedir.

 • Angeliq 28 Film tablet ertesi gün hapları arasında en çok kullanılan haplardan birisidir. İnternetten ve eczanelerden satın alınabilen ortalama 30 ile 32 Türk Lirası arasında değişmektedir.
 • Desolett doğum kontrol hapı sadece eczanelerde satılmaktadır. yaklaşık olarak 20 ile 22 Türk Lirası arasındadır. Desolett ertesi gün hapını eczanelerden temin edebilirsiniz.
 • Ella 30 mg ertesi gün hapı tekli tabletler halinde eczanelerde satılmaktadır.  eczanelerde 50 ile 52 Türk Lirası arasında değişmektedir. Takipçilerimiz Ella ertesi gün hap fiyatının 66,53 Türk Lirası olduğu hakkında bizi bilgilendirdi. Lütfen burada söylenen fiyatların güncel satış fiyatından farklı olabileceğini unutmayın. En doğru güncel fiyatlar listesini eczaneden öğrenebilirsiniz.
 • Ginera doğum kontrol hapı 21’li şekilde eczanelerde bulunmaktadır. 13-15 Türk Lirası civarında değişmektedir.
 • Jerbera doğum kontrol hapı ise piyasada dır. Jerbera ertesi gün hapı fiyatı ise 3 Türk Lirası ile 4 Türk Lirası arasındadır.
 • Microgynon 21 drajesi bulunan ertesi gün hapıdır. Microgynon ertesi gün hapı fiyatı 13 Türk Lirası ile 15 Türk Lirası arası değişmektedir. Tüm eczanelerden temin edilebilir.
 • ise 16 Türk Lirası ile 17 Türk Lirası arası satış fiyatıyla tüm eczanelerden temin edilebilmektedir.
 • Myralon ertesi gün hapı 21’li tablet şeklindedir. 25 Türk Lirası ile 26 Türk Lirası arasındadır.

Siz ertesi gün hapı fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Güncel implant fiyatları için buraya tıklaman yeterli 🙂

Bir önceki yazımız olan İmplant Diş Güncel Fiyatı başlıklı makalemizde diş implant fiyatları, güncel implant fiyatları ve implant diş fiyatı 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.

7 Comments

 1. bir sene icinde toplamda maksimum uc kere alinmasi onerildigi icin 48*3/12 makul bir denklemdir. burdaki asil sorun, varsa zahmet edip prospektusu okumadan bunu dogum kontrol yontemi olarak kullanan arkadaslardir. ertesi gun hapi bir dogum kontrol yontemi degil, acil durum cekicidir. bu anlamda 48 tl – 55 tl bandinda olmasi da normal. bu kadar zararli bir ilacin acip prospektus okumayan insanlara 15 liraya satilacak hali yok.

 2. doğum kontrol hapının ortalama 48 tl olması sebebiyle, ertesi gün hapı yerine yasmin ertesi gün hapı alınarak daha akıllı bir şekilde çözülebilir problemler.

 3. kadın arkadaşlarıma sesleniyorum.

  kendinize saygınız olsun. olası ters bir durumda sizi yüz üstü bırakacak, ne halin varsa gör diyecek adamlarla birlikte olmayın. ( gebeliğe son verilmesi veya sürdürülmesi durumunda her ne gerekiyorsa)

  kendi zevki için sizin sağlığınızı hiçe sayan adamların “hap alırsın ne olacak yaa” gibi hadsiz cümlelerini uygun bir şekilde! cevaplandırın. ertesi gün hapı fikrini tedbir olarak düşünüp ilişkiye asla girmeyin. (genelde istenmeyen cinsel birlikteliklerde olası bir gebeliği engellemek için kullanılan bir ilaç olduğunu unutmayın.)

  doktorunuzla konuşarak kendiniz için uygun bir doğum kontrol yöntemi belirleyin.

 4. ertesi gün hapı dediğimiz ‘acil kontraseptif’ ilaçlar, her planlanmayan cinsel ilişkiden sonra kullanılsın diye üretilmiyor. hatta ekstrem bir durum olmadıkça -tecavüz gibi- kullanılmasından yana değilim. bu ilacın bu amaca sunulmasında yapılan ilk klinik deneyler ayrıca bir tecavüz vakası üzerinde olmuştur. kadının tüm hormonlarını alt üst edebilen bir ilaç. senede birkaç dozdan fazla kullanılması önerilmiyor. ayrıca ertesi gün hapları cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korumuyor. sırf siz daha fazla zevk almayı istiyorsunuz ve kondom takmayı reddediyorsunuz diye kadınlar hormonal olarak alt üst olmak zorunda değiller. bencillik yapmayıp kondom kullanın. kondom kullanmayacaksanız da karşınızdakinin korunup korunmadığından (rahim içi araç kullanıp kullanmadığı, düzenli doğum kontrol hapı alıyor mu) emin olun.

 5. aslında son derece normal olan bir fiyatı var ertesi gün hapı fiyatlarının.
  şimdi bu ertesi günü hapı, sürekli kullanabileceğiniz bir şey değil.
  zaten ayda en fazla bir kere kullanmanız gerekiyor ve peşpeşe aylarda kullandığınızda bağışıklık kazanıyorsunuz sayın sevişgen ablalarım. o yüzden yılda en fazla 3-4 defa kullanmanız sağlığınız için uygun olan durum.
  hapı sen aldın ben aldım muhabbeti de hiç hoş olmamış. birkaç kez farklı hatunlarla almak zorunda kaldık. hayır yani fırsatım varsa ben almışımdır, yoksa hatun almıştır. yani kim müsaitse kaldı ki bunu da parası senden çıksın bana girsin muhabbeti olarak düşünmedik hiçbir zaman. 50 lira nedir lan?
  benim anlamadığım 50 liraya çok diyorsanız, siz türkiye’de yaşamıyorsunuz diyeceğim ama 48 liraya hap alıyorsunuz ve garipsiyorsunuz. her kuşu siktiniz, bi’ ilacın parası kaldı!
  reçeteyle satılma ihtimali, bir bakıma iyi bir bakıma kötü. şimdi yukarıda yazdığım şeyleri bilen çok kişinin olduğunu sanmıyorum. ben de bi’ arkadaş (aashahdash cidden arkadaş lan) vasıtasıyla öğrendim. yani çoğu kişi bilmiyor bunları, o yüzden birilerinin hakikaten insanları bilinçlendirmesi lazım ama ilacı almak için zaten saatlerle savaşıyorsun bazen (bi’ arkadaşın başına gelmişti de oradan şeyettim asadkaksdkds) e gidip doktor bulup bir de reçete yazmasını bekleyeceksin. hele bir de uzmanlık isterlerse ilacın yazımı için h.sonu uzman nöbetçi doktor ara dur. gör o zaman şenliği…
  neyse 50 lira pahalı değil hatta 100 liraya kadar normal bence fiyat. çok da zengin değilim de, ne bileyim çocuk/masrafları vs düşününce 1000 liraya kadar da normal geliyor aslında… hatta 5000 lira verip de alabilirim o hapı zorunda kalırsam. ya da hatunu tekmelerim amk ne yapayım asjadasdjad.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir